Main (Ukr)

IOSJ та NAMU представили перший у світі аудіогід кримськотатарською

23 січня в Національному художньому музеї України відбулася урочиста презентація нашого довгоочікуваного проєкту — першого музейного аудіогіду кримськотатарською мовою, над яким ми довго працювали разом з командою музею та змогли реалізувати ідею за підтримки Державного підприємства «Кримський Дім». 

На урочистостях слово взяли Юлія Литвинець, генеральний директор NAMU, Мустафа Джемілєв, лідер кримськотатарського народу, народний депутат України, Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України, Аніфе Куртсеітова, голова ГО «Кримська родина», Надія Ратке, засновниця Міжнародного фонду соціальної справедливості України (IOSJ Ukraine), Гаяна Юксель, член Меджлісу кримськотатарського народу, Владислав Берковський, виконавчий директор Українського культурного фонду. Ведучим вечора виступив Ахтем Сеітаблаєв, режисер, директор «Кримського дому». Музичний супровід заходу здійснював кримськотатарський ансамбль «Мусафір».

«Ми як музей, що зберігає національне надбання нашої держави, – а мова це також наше надбання, – усвідомили, що після аудіогіду українською мовою наступним має стати кримськотатарський. Дуже порадувало й те, що знайшлися партнери, які активно долучилися до реалізації. У проєкті було задіяно понад сотню людей, які перекладали, редагували тексти, дарували свої голоси, забезпечували запис та інший технічний супровід. Усі разом ми вклали наші знання і зусилля заради того, щоб не просто зберігати культурне надбання України, а й розповідати всьому світу історію про нас, про кожного з нас», – Юлія Литвинець, генеральний директор Національного художнього музею України. 

«Для мене цей проєкт про повагу, про єдність, і про те, що кожен українець, якщо має можливість, повинен долучитися і підтримувати культурні проекти. Тому, коли до мене з ідеєю аудіогіду кримськотатарською звернулася Юлія Литвинець, генеральна директорка Національного художнього музею України, я двома руками була “за”», – Надія Ратке, засновниця Міжнародного фонду соціальної справедливості України (IOSJ Ukraine).

Свої голоси аудіогіду подарували режисер, директор Кримського дому Ахтем Сеітаблаєв, голова ГО «Кримська родина» Аніфе Куртсеітова, член Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель, актриса та журналістка Ельвіна Зейнедінова, кримськотатарська філологиня Мамуре Чабанова, ведуча та філологиня Аліна Бондаренко, а також відомі кримськотатарські актори театру і кіно з півострівної частини України, які користуються заслуженою любов’ю кримськотатарського народу.
Ми сподіваємось, що тепер, завдяки аудіоекскурсії ще однією мовою, познайомитись з українським мистецтвом зможе ще більше його поціновувачів. Запрошуємо послухати аудіогід і вас — він доступний в музеї на постійній основі.

Події